+420 775 284 821 Ruská 10, Teplice

Co dělat když...

Jedná se nejčastěji projev virové nebo bakteriální infekce, reakce po očkování nebo důsledek přehřátí organismu apod. Pokud má dítě teplotu zvýšenou tj. mezi 37-38 st.C. nedoporučují se hned podávat léky pro snížení teploty, protože samotná teplota působí jako ochranný mechanismus organismu. To však neplatí, když má dítě 37,9 st.C a chystá se jít spát. Pokud naměříte dítěti horečku tj. nad 38 st.C negativa převažuji nad pozitivy a v tomto případě již podávejte léky na snížení teploty (NUROFEN, PARALEN) v dostatečných dávkách a nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin.

Dávkování:

Nurofen 100mg/5ml – hmotnost dítěte v kg/2 – t.j počet ml je polovina hmotnosti dítěte (t.j pro 16 kg dítě podáte 8 ml)

Ibudolor (Ibalgin juniuor) 200 mg/5ml – hmotnost dítěte v kg/4 – t.j u 16 kg dítě podáte 4ml.

Nurofen čípky 60 mg tj. pro 6 kg ditě a více

125 mg pro 12,5 kg dítě a více.

Panadol dávkování je uvedeno v příbalovém letáku v dostatečných dávkách. (Dávky vycházejí vždy o 1-2 ml více oproti Nurofenu).

Panadol čípky 125 mg pro 9-14 kg 1 čípek, 15-20 kg 2 čípky.

250 mg 15-30 kg 1 čípek

Paralen 500 mg – 20 kg ½ tbl, 30 kg ¾ tbl, 40 kg a vice celou tbl.

Ibalgin 400 mg – 20 kg ½ tbl, 30 kg ¾ tbl, 40 kg a více celou tbl.

Fyzikální chlazení:

chladný zábal nebo vlažná sprcha NE studená. Doporučená teplota 25 - 30 st.C.

Nurofen a Panadol se může kombinovat ve 4 hodinovém intervalu.

Pamatujte, že horší je dítě poddávkovat než mu dát o trošku více.

Pokud je horečka u novorozence či kojence do 3 měsíců - navštivte lékaře co nejdříve.

Horečka u kojenců a dětí do 18 měsíců - podejte léky na teplotu a při jinak dobrém klinickém stavu vyčkejte na efekt symptomatické léčby (tj. léčba teploty) alespoň 24 hodin.

U batolat a starších dětí - vyhledejte lékařskou pomoc při trvání teploty více jak 72 hodin, ale podmínkou je, že je dobrá odpověď na podávání léků na teplotu, dítě je bez dechové tísně, bez zažívacích obtíží (zvracení) nebo bez poruchy vědomí či jiné změny chování.

Pokud se jedná o dítě nad 18 měsíců, jednorázově zvrací, nemá teplotu, nestěžuje si na bolest, přijímá tekutiny a odchází stolice a plyny pravidelně. Kontaktujte nás ke konzultaci. Podávejte minerálku bez bublinek po lžičkách (1 lžička - 1 minuta), rehydratační roztoky ( Kulíšek) a vysaďte pevnou stravu. Kojené děti často a krátce kojte. Nekojeným dětem doporučeno vysadit mléko a podávat jiné tekutiny.

U novorozenů a kojenců nás kontaktujte ihned.

Pokud zvrací je dítě apatické nebo podrážděné, má horečku vyhledejte lékařskou pomoc ihned.

Coca - Cola je naprosto nevhodná.

Průjem trvající do 2 dnů. Dítě je dobře hydratované a nemá horečku či zvracení.

Dieta: u nekojených dětí vysadit mléko, vhodný rýžový odvare, vývarem, kaše, mixovaná vařená mrkev, rýže, brambor, banán.

Léky proti průjmu: TASECTAN KIDS, SMECTA

Léky na zavodnění: KULÍŠEK – obsahuje doporučené množství glukózy a solí.

Lactobacily

Pokud průjem trvá více jak 48 hodin nebo se jedná o malého kojence, který má horečku, zvrací vyhledejte lékaře.

Přijďte v době pro neobjednané a vezměte si s sebou vzorek moči odchycený do sterilní zkumavky. Moč nesmí být z nočníku !! Jako "první pomoc" lze podávat URINAL sirup od 1 roku či UROVAL od 3 let.

Pokud má dítě kašel, rýmu a lehce zvýšenou teplotu, ale není dušné, nemusíte ihned chodit k lékaři. Podávejte volně prodejná léčiva.

Kašel suchý dráždivý: Levopront sirup, kapky – od 2 let, Ditustat od 6 měsíců, Tussin, Sinecod od od 2 měsíců (do 2 let po domluvě s lékařem), Robitussin – od 2 let.

Kašel vlhký s odkašláváním: Bromhexin – od 2 let, Mucosolvan, Ambrobene – bez věkového omezení, ACC, Fluimucil, Solmucol – od 2 let, Robitussin – od 2 let.

Fytofarmaka: Bronchipret od 1 roku, Hedelix - od narození, Kaloba – od 1 roku.

Léky ke ztlumení dráždění: Antihistaminika: Fenistil kapky: dávkování 2 kapky na kg hmotnosti dítěte rozdělit do 3 dávek (př.: 15 kg dítě – celkem 3x denně 10 kapek). Dithiaden 2mg – 2-6 let: ½ tbl 2-3x denně, 7-14 let: 1/2-1 tbl 2-3x denně.